Odszkodowania

Odszkodowania – o nich wiemy naprawdę dużo. Chętnie też dzielimy się swoją wiedzą. Dlatego w tym miejscu znaleźć można sporo przydatnych i konkretnych informacji na temat odszkodowań. Piszemy o tym co związane jest z dochodzeniem odszkodowań. Zamieszczamy informację na co szczególnie należy uważać w przypadku odszkodowań. Tutaj każdy znajdzie bardzo dużo praktycznej wiedzy, podanej w przystępnej formie.

szkoda na samochodzie

Minimalizacja szkody w działalności gospodarczej

Obowiązek minimalizacji szkody w przypadku najmu pojazdu zastępczego służącego do prowadzenia dalszej działalności gospodarczej Obowiązek minimalizacji szkody od dawna nie wzbudza już większych wątpliwości interpretacyjnych. Jednak w przypadku szkód komunikacyjnych stał się obecnie swego rodzaju pułapką prawną zwłaszcza dla firm transportowych w związku z najmem pojazdu zastępczego. Likwidatorzy szkód odmawiają wypłaty lub zaniżają odszkodowania powołując …

Minimalizacja szkody w działalności gospodarczej Czytaj więcej »

pojazd zastępczy czy utracone korzyści

Pojazd zastępczy czy utracone korzyści?

Jak uzyskać odszkodowanie za przestój pojazdu na czas naprawy Niemal każda firma transportowa spotkała się z problemem jak się zachować w sytuacji, w której na skutek kolizji zestaw transportowy został wyłączony z użytkowania. Czy zgłosić do ubezpieczyciela sprawcy kolizji roszczenie o zwrot utraconych korzyści, czy też nająć pojazd zastępczy. Z puntu widzenia właściciela firmy transportowej …

Pojazd zastępczy czy utracone korzyści? Czytaj więcej »

pożar kombajnu

Pożar maszyny rolniczej – możliwe problemy

Jeden pożar – wiele problemów Czy dwudniowa awaria kombajnu podczas żniw jest utrudnieniem? Czy taka awaria potrafi niejednokrotnie wywrócić plany zbiorów do góry nogami? Oczywiście, że TAK! A co w sytuacji, gdy „awarią” jest pożar kombajnu, który powoduje znaczne lub całkowite zniszczenie sprzętu? Skutki takiego zdarzenia są wielorakie. Po pierwsze, plan żniw zostaje zaburzony. Intensywność …

Pożar maszyny rolniczej – możliwe problemy Czytaj więcej »

kobieta pisze odwołanie

Wzór odwołania od odmowy wypłaty odszkodowania

Z racji tego, że jako prawnik i broker ubezpieczeniowy praktycznie codziennie składam odwołania od decyzji ubezpieczycieli w różnego rodzaju szkodach wielokrotnie spotykam się z prośbą o przekazanie mojego wzoru odwołania. Zawsze wtedy odpowiadam, że takie magiczne pismo po prostu nie istnieje. Owszem w internecie można znaleźć wiele wzorów odwołań, tylko że wszystkie one dotyczą szkód, …

Wzór odwołania od odmowy wypłaty odszkodowania Czytaj więcej »

Co zrobić w przypadku odmowy wypłaty odszkodowania za ciągniki, kombajny lub maszyny rolnicze?

Dla rolników żniwa to jeden z najważniejszych okresów w roku – to wówczas zbiera się plon, o który dbano przez cały okres wegetacyjny. Żniwa to również czas, gdy temperatury powietrza notują maksymalne stany a maszyny rolnicze są intensywnie eksploatowane. Praca po kilkanaście godzina na dobę, wysokie temperatury, zapylanie oraz niska wilgotność zbóż sprawiają, że nawet …

Co zrobić w przypadku odmowy wypłaty odszkodowania za ciągniki, kombajny lub maszyny rolnicze? Czytaj więcej »

szkoda w ładunku

Szkoda ukryta w ładunku na podstawie Konwencji CMR

Od lat reprezentuję firmy transportowe w sporach dotyczących szkód w ładunkach. Z praktyki zatem wiem, że przewoźnicy często opierają swoje stanowiska jedynie na wybiórczo wybranych przez siebie przepisach Konwencji CMR. Dzieje się tak, bo branża transportowa w swojej działalności zamiast stosować przepisy prawa kieruje się w sporach zwyczajowo przyjętymi zasadami. Jedną z najważniejszych zasad transportu …

Szkoda ukryta w ładunku na podstawie Konwencji CMR Czytaj więcej »

ładunek

Jak wyliczyć odszkodowanie za szkodę w ładunku?

Kiedy zastosować ograniczenie 8,33 SDR za kg ładunku? Z przykrością muszę stwierdzić, że właściciele firm transportowych, nawet ci z wieloletnią praktyką, potrafią wypłacić kilkukrotnie wyższe odszkodowanie niż to, do którego są naprawdę zobowiązani. Dzieje się tak, bo przewoźnicy zamiast przeliczyć wysokość roszczenia za szkodę w ładunku w oparciu o art. 23 ust. 3 Konwencji CMR …

Jak wyliczyć odszkodowanie za szkodę w ładunku? Czytaj więcej »

szkoda w ładunku

Jak zgłosić szkodę w ładunku z ubezpieczenia OCP

Prowadząc działalność transportową trzeba być przygotowanym na okoliczność wystąpienia szkody w ładunku. Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela, to tylko mały krok na długiej drodze do uzyskania odszkodowania. Nawet najlepsza polisa OCP nie zadziała, jeżeli przewoźnik nie dostarczy ubezpieczycielowi odpowiednich dokumentów. Jedynie na podstawie zebranej dokumentacji zakład ubezpieczeń jest w stanie ustalić, jakie są rozmiary szkody, w …

Jak zgłosić szkodę w ładunku z ubezpieczenia OCP Czytaj więcej »

polisa OCP przewoźnika

Co musi zawierać polisa OCP, by skutecznie chroniła przewoźnika drogowego

Ryzyko związane z prowadzeniem firmy transportowej jest naprawdę duże, bo wiąże się z podwójnym niebezpieczeństwem. Po pierwsze, trzeba powierzyć kierowcy zestaw transportowy którego wartość często oscyluje w granicach pół miliona złotych. Po drugie, utrata lub uszkodzenie przyjętego do transportu ładunku może oznaczać stratę przekraczającą nawet milion złotych. Wystarczy jeden nieodpowiedzialny kierowca żeby zniszczyć firmę transportową …

Co musi zawierać polisa OCP, by skutecznie chroniła przewoźnika drogowego Czytaj więcej »

8.33 SDR ile to w złotówkach

Czy 8,33 SDR jest granicą odpowiedzialności przewoźnika międzynarodowego?

Prowadząc firmę transportową musisz przygotować się na to, że wcześniej czy później zmierzysz się z problemem kradzieży przewożonego ładunku. Warto wówczas wiedzieć jaki jest zakres odpowiedzialności przewoźnika za skradziony towar i w jaki sposób prawidłowo ustalić kwotę odszkodowania. Wiedza ta może uratować twoją firmę przed startą setek tysięcy złotych. Wystarczy, że będziesz znał podstawowe zasady …

Czy 8,33 SDR jest granicą odpowiedzialności przewoźnika międzynarodowego? Czytaj więcej »